Nezdokumentovaná funkcionalita u Tippmann X7 Phenom

Autor: Jester 1 <hq(at)jesteri-paintball.cz>, Téma: Zbraně, Vydáno dne: 20. 04. 2012

Začnu trochu oklikou. Pokud vás nezajímá celý příběh odhalení přeskočte následující tři odstavce.

Cca před měsícem jsem v Paintballshopu zakoupil novou vzduchovou láhev PBS 68ci 4500psi HP Air systém, protože s tou starou s nízkotlakým regulátorem Phenom v zimě nechodil úplně dobře. Nechal jsem si ji rovnou naplnit a ejhle měl jsem první závadu. Láhev utíkala přes manometr. Neváhal jsem a rovnou jsem si nechal dát novou.
Další sobotu jsme měli akci a při měření úsťové rychlosti před hrou se Phenom choval velmi podivně. Rychlost nešla stáhnout pod 350 fps a při střelbě dávkou již druhá kulička padala prakticky na moje boty. Proklel jsem tedy kvér a půjčil si osvědčený 98C.


Doma jsem přistoupil k radikální údržbě a rozebral i Flex valve. Vše jsem vyčistil a namazal správnou vazelínou. Výborný návod je na YouTube. Po sestavení jsem zjistil únik vzduchu zadní částí Flex valve otvorem pro imbus. Vypadalo to jako by netěsnil píst regulátoru. Několikrát jsem Flex valve rozebral namazal, vyměnil o-kroužek na pistonu regulátoru, ale pořád docházelo k úniku.
Čirou náhodou jsem si všiml že vzadu v pistonu je také otvor pro imbus a právě tudy uniká vzduch. Za použití přiměřené síly, imbusu a "sikovek" jsem vyšrouboval váleček v kterém se skrýval - světe div se - pojišťovací ventil. I ten jsem promazal, vyměnil o-kroužek a zdálo se, že to pomohlo. Bohužel jen do druhého dne, kdy jsem zjistil, že stále nejde nastavit úsťová rychlost, dávkou nelze střílet a znovu se objevil i únik vzduchu. Již jsem byl smířen s potupnou cestou do servisu, když mne napadlo zkusit starou láhev. Najednou se Phenom začal chovat mravně. V tu chvíli mi to došlo. Regulátor ve vzduchové láhvi dává podstatně vyšší tlak, než by měl. Doma jsem to ověřil manometrem. Už se "těším" na další reklamaci.
Pro ty kteří se budou "šťourat" do pistonu. Při rozebírání dejte pozor, abyste nepoškodili povrch a o-kroužek. Nejlepší je piston obalit několika vrstvami papíru nebo kůží. Při sevření "sikovkami", nebo ve svěráku dejte pozor, abyste piston nezdeformovali. Je to jen mosaz. Při sestavovaní jsem použil instalatérskou těsnící pastu do závitu. Něco podobného už tam bylo. Není sice důvod závit těsnit, ale slouží to jako pojistka proti vyšroubování. Při dalším rozebrání doplním o fotografie:)