Menu
Novinky
03.07.2014: Fort Saurus 2014
19. 22. 6 proběhl IX. ročník výcvikového campu Fort Saurus.
Program byl mimo paintballu nabytý i významnými údálstmi.
J4 splnil podmínky a stal se Veteránem 1. stupně se kterým se pojí doživotní čleství.
Gratuluji.
J7 splnil podmínky a stal se Veteránem 2. stupně.
Gratuluji.
Všichni jsme oslavili X. výročí založení jednotky. Znovu gratuluji, tentokrát všem členům a záložníkům.
Fotky z akce jsou v galerii.

19.05.2014: 20140517 - Leštinka
Akce na Leštince se i přes deštivé počasí vydařila. Fotky najdete v galerii.

27.01.2014: Akce 20140125 KOOP 8
Tak už za sebou máme první letošní akci. Tradiční Benešov jsme vymělnili za návštěvu TT v Mělníce. Myslím, že to stálo za to:) Fotky najdete v galerii.

13.11.2013: Změny v jednotce
J7 a J14 splnili podmínky pro zařazení do bojového družstva. Gratuluji. npor. J1
Počasí
Omega

Leštinka
Počasí v ...
(zadejte město bez diakritiky)
Zbraně

Vnější a terminální balistika paintballové střely

Musím se přiznat, že k napsání tohoto článku mne vyprovokovalo prohlášení pořadatelů jedné akce, které znělo "Úsťovka, co kdo vytáhne :)".
Bohužel jsem dlouho nedokázal téma uchopit, potáceje se od naprosto emotivních výlevů až po suchá čísla. Nemohl jsem také najít žádné srovnání, protože ranivá balistika (naštěstí) se paintballem prakticky nezabývá. Něco jsem našel v lékařských zprávách, které většinou končili varováním, voláním po regulaci a lepších ochranných prostředcích. Nakonec jsem narazil na diplomovou práci, která zkoumá intenzitu obrany z hlediska fyzikálního účinku techniky (Michal Borovian".). Zjednodušeně řečeno měří sílu úderu.
Přirovnání zásahu paintballovou koulí k úderu pěstí se přímo nabízelo. Při úderu rukou cíl nemusí zaznamenat prakticky žádnou bolest, ale také může být knokautován. Stejně tak při zásahu paintballovou koulí. Většinou si hráč zásahu prakticky nevšimne, ovšem pak přijde jeden a najednou zjistí, že se válí na zemi. Pojďme se tedy podívat, jakou nakládačku můžeme dostat od koule:). Z výše uvedené práce jsem si dovolil vypůjčit následující údaje:
Průměrné hodnoty přímého úderu jsou:
Muži: F(M) ≈ 1169 N
Ženy: F(Z) ≈ 436 N

Podle trénovanosti:
vysoce trénovaní: 2774 N
trénovaní: 2024 N
netrénovaní: 765 N

Balistické výpočty jsou prováděny v mém oblíbeném balistickém kalkulátoru Strelok. Bohužel minimální úsťovou rychlost kterou zvládá je 100m/s což odpovídá 328ft/s.
Balistický koeficient koule: 0,0075
Hmotnost koule: 3,2g
Teplota vzduchu: 15 stupňů Celsia
Pokračování zde

rychlost

Graf zobrazuje, jak klesá rychlost se vzdáleností. Celkem nic překvapivého:). Zajímavá by byla informace o posunu záměrného bodu, ale to je téma na jiný článek.


Energie

Graf zobrazuje pokles energie v závislosti na vzdálenosti. Za povšimnutí stojí, že energie střely při úsťové rychlosti 400ft/s se vyrovná úsťové energie střely s rychlostí 300ft/s až po 35 metrech a v případě úsťové rychlosti 500ft/s až po 60 metrech.


Síla

Teď se asi dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Dovolím si to trochu zjednodušit. Při úsťové rychlosti 400ft/s do deseti metrů od ústí hlavně dostáváme nakládačku od průměrného muže. Ovšem při úsťové rychlosti 500ft/s ji dostáváme ještě v třiceti pěti metrech s tím, že do pěti metrů od hlavně je to od trénovaného borce.
Možná budou někteří tvrdit, že tolik paintballová zbraň nevytáhne. Není to pravda.
Osobně jsem v lednu na svém Phenomu naměřil 470ft/s, když v regulátoru trochu zatuhlo mazivo. Koule lítaly celkem mravně a ani se neškubaly. Další budou tvrdit, že samozřejmě s takovým kvérem nebudou střílet nablízko. Těm nevěřím. Nevěřím totiž, že by do sebe nechali střílet a neopětovali palbu. Rozhodně nedokáží zabránit tomu, aby jim do rány někdo nevběhl.

| Autor: Jester 1 | Vydáno dne 21. 03. 2014 | 3802 přečtení | Počet komentářů: 101 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server